Rekonstrukce koupelny a bytového jádra

Paneláková koupelna s rozměry téměř miniaturními, musí sloužit i vícečlenné rodině. Jak na její rekonstrukci?

Často se lidé domnívají, že propojením koupelny s toaletou jim přinese více místa. Je to sice pravda, ale současně přijdeme o 2 stěny, kam se dá umístit třeba umyvadlo.

Při přestavbě bytového jádra se nejvíce používají pórobetonové tvárnice YTONG, nebo PORFIX . Důvodem je snadná výstavba, přijatelná hmotnost a dlouhá životnost. Tento materiál má i potřebné zdravotní atesty.

Druhou variantou jsou sádrokartonové příčky. Sádrokarton nabízí flexibilní využití i tepelně izolační vlastnosti. Sádrokartony se vyrábějí pro různé použití :
zelený – do vlhkých prostor, jako jsou koupelny
bílý – do suchých místností
červený – používá se jako protipožární

V rámci rekonstrukce koupelny se mění kompletní elektroinstalace vč.pojistkové skříně. V případě, že budete používat v bytě plyn, je potřeba provést úpravu plynového potrubí. Zároveň se provedou potřebné úpravy rozvodů vody a odpadu pro koupelnu, toaletu a kuchyň.

Povrchovou úpravu koupelny nejlépe vyřeší pokládka obkladů a dlažby. V případě, že koupelnu nebudete obkládat celou, doporučujeme stěny bez obkladů ošetřit stěrkou s perlinkou a následně vyštukovat.

Jestliže si neumíte představit, jak bude Vaše nová koupelna vypadat, nabízíme Vám 3D vizualizaci. Tato vizualizace obsahuje barevné provedení obkladů a dlažeb a umístění zařizovacích předmětů, které přesně v měřítku zobrazí budoucí stav koupelny.

Časový harmonogram přestavby koupelny

Přestavba se obvykle pohybuje v délce 12 dnů, ale záleží na rozsahu prováděných prací

1.den - odpojení stávajících rozvodů vody, odpadu, elektroinstalace a plynu. Dále se demontuje stávající jádro a následuje také odvoz vybouraného odpadu na skládku a dovoz stavebního materiálu, který bude potřeba na stavbu nového jádra

2.-3. den - na programu je založení příček a jejich postupná výstavba, k níž se nejčastěji používá pórobeton o tloušťce 150, 100 a 75 mm. Příčky lze zhotovit i ze sádrokartonu

4. den - následují rozvody vody, odpadu, elektrických kabelů a případně montáž nového plynového potrubí

5. den - dokončují se rozvody elektrických rozvodů, zaházení drážek a zhotovují se tenkovrstvé omítky na nově postavené příčky

6. den - na řadě je štukování nových příček v kuchyni, v předsíni a případně i na toaletě a v koupelně, kde nebudou obklady

7.–10. den - na řadu přichází pokládka keramických obkladů, vyrovnání podlahy v koupelně a na toaletě a pokládka keramické dlažby

11. den - přichází čas na montáž a podezdění vany nebo sprchové vaničky a zhotovení sádrokartonového nebo minerálního podhledu

12.den - osazují se zařizovací předměty - WC, umyvadlo, baterie, koupelnový nábytek a elektrické zásuvky, vypínače a svítidla. Na konci dne se provede konečný úklid a zbývá jen dokončenou stavbu předat na základě předávacího protokolu.

Ceník rekonstrukce koupelen

Každá rekonstrukce je jiná, záleží na požadavcích zákazníka. Rozpočet ovlivňují zejména ceny obkladů, zařizovacích předmětů a v nemalé míře i velikost příček na zdění. Dá se říci, že standardní rekonstrukce koupelen začínají na částce 90 000 Kč.

Základní varianta - Cena od 90 000 Kč

Rozpočet obsahuje příčky z pórobetonových tvárnic Porfix, tloušťka stěn je 7,5 a 10 cm, levnější obklady od 150 Kč/m2 a standardní zařizovací předměty. Velikost jádra je přibližně 275 x 175 cm.

Demontáž a likvidace bytového jádra
Příčky z tvárnic Porfix, osazení kovových zárubní 60 cm, štukování stěn a stropu
Nová elektroinstalace vč. montáže jistící skříňky
Instalace vody a odpadu v koupelně, na WC a pro kuchyňskou linku
Vana 160 x 70 cm vč.nožiček
Podezdění vany a montáž revizních dvířek k odpadu vany
Keramické umyvadlo se sloupem k umyvadlu
Baterie vanová a umyvadlová
WC kombi s úsporným splachováním
Obklady kolem vany do výšky 200 cm, zbytek stěn do výšky 120 cm
Ventilační mřížka v koupelně a na WC
Kompletní úklid staveniště
Revizní zpráva elektroinstalace

Varianta Standard - Cena od 125 000 Kč

Rozpočet obsahuje příčky z pórobetonových tvárnic Porfix, tloušťka stěn je 7,5 x 10 cm. WC je oddělené od koupelny. Vybavení koupelny a WC obsahuje výrobky vyšší cenové kategorie. Obklady jsou dodávány v ceně do 300 Kč/m2. Velikost jádra je přibližně 275 x 175 cm.

Demontáž a likvidace bytového jádra
Příčky z tvárnic Porfix, osazení 2 ks kovových zárubní 60 cm, štukování stěn
Nová elektroinstalace vč. montáže jistící skříňky
Instalace vody a odpadu pro koupelnu, WC a pro kuchyňskou linku
Vana 160 x 70 cm vč.nožiček
Podezdění vany a montáž revizních dvířek k odpadu
Umyvadlo se skříňkou a se zrcadlem
Pákové baterie vanová a umyvadlová
WC kombi s úsporným splachováním
Obklady v koupelně a na WC do výšky 200 cm
Elektrické ventilátory na WC a v koupelně
Úprava plynového potrubí
Kompletní úklid staveniště
Revizní zprávy elektroinstalace a plynu

Varianta Nadstandard - Cena od 150 000 Kč

V této variantě jsou použity luxusnější výrobky, např. rohové vany, bezbariérové sprchové kouty, závěsné WC, podmítkové baterie a obklady od 350 Kč/m2. Ostatní práce vycházejí z varianty Standard. Velikost jádra je 275 x 175 cm.